آموزش و نحوه صحیح باتری به باتری کردن خودرو

اگر باتری ماشین شما درست کار نمی­کند، حتما با این مقاله همره باشید تا با آموزش و نحوه صحیح باتری به باتری کردن خودرو آشنا شوید. چند مورد از دلایلی که باعث مردن باتری می­شود شامل قرار دادن ماشین در دمای زیر صفر، درآوردن چراغ داخل یا جلوی ماشین در هنگام خاموش بودن ماشین و یا استارت نزدن ماشین در مدت طولانی است. برای شاژ مجدد باتری خود باید از تعدادی کابل اتصال مجهز باتری شارژدار استفاده کنید. از طریق اتصال این دو باتری، باتری مرده شارژ خواهد شد. این فرآیند را باتری به باتری کردن می­نامند. در ادامه با روش کامل انجام آن آشنا می­شویم.

قطب مثبت و منفی باتری چیست؟

آشنایی با قطب­های مثبت و منفی باتری هر ماشینی ضروری است. دلیل این ضرورت آن است که رانندگان هنگام نصب یا تعویض باتری، مکان دو قطب را با هم اشتباه نگیرند؛ زیرا صفحه باتری را خراب می­کند. قطب مثبت باتری با رنگ قرمز و علامت (+) مشخص می­شود. قطب منفی نیز به رنگ آبی یا مشکی و دارای علامت (-) است. قطب مثبت که معمولا نازک­تر است، به استارت متصل می­شود. قطب منفی نیز با ضخامت بیشتر به بدنه یا شاسی خودرو وصل است.

تفاوت قطب منفی و مثبت، در مدل یون الکتریکی موجود در قطب­هاست. در قطب +، یون­های آلومینیوم و در مقابل در قطب ، یون­های فسفر موجود است. اگر در این بین، دو سر باتری با هم جریانی داشته باشند الکترون­های مانده در قطب منفی به قطب مثبت کشیده می­شوند.

آموزش و نحوه صحیح باتری به باتری کر
آموزش و نحوه صحیح باتری به باتری کردن خودرو

آموزش و نحوه صحیح باتری به باتری کردن خودرو

به احتمال زیاد برای اکثر افراد پیش آمده است هنگامی که برای روشن کردن ماشین استارت می­زنند، ماشین روشن نمی­شود. ماشین خود را بررسی کنید­. اگر متوجه شدید که چراغ­های پشت آمپر و وسایل برقی کار نمی­کند، احتملا دلیلش این است که باتری ماشین شما مشکل دارد. در اینجاست که دانستن نحوه باتری به باتری کردن ماشین، بسیار کمک­کننده است.

همچنین ببینید : مقایسه خودرو

هنگامی که شما استارت می­زنید و ماشین روشن نمی­شود، سه راه پیش روی خود دارید تا مشکل ماشین خود را برطرف کنید. در روش اول که ساده­ترین راه برای شماست، با امداد خودرو ارتباط برقرار کنید و از آن­ها بخواهید باتری شما را عوض کنند. برای روش دوم می­توانید یک پاوربانک به‌عنوان شارژ ذخیره در داشبورد ماشین خود نگه دارید تا درصورت نیاز، از آن استفاده کنید. در آخرین روش می­توانید از عمل باتری به باتری بهره ببرید.

برای این روش شما باید خودرویی با یک باتری دارای شارژ تهیه کنید. سپس ماشین دارای باتری سالم را کنار ماشین خود به‌طوری که برای اتصال با کابل کافی باشد، پارک کنید. شما باید کابل اتصال را از قبل در ماشین خود داشته باشید. پس از آن، هر دو ماشین را خاموش کرده و در کاپوت یا صندوق را باز کنید. قطب مثبت و منفی باتری را مشخص کنید. برای تشخیص قطب­ها، شما نیاز به آموزش و نحوه صحیح باتری به باتری کردن خودرو دارید. همچنین از طریق رنگ کابل می­توانید این کار را انجام دهید. بعد از مشخص شدن قطب­ها یک بخش فلزی را برای وصل کردن کابل منفی به ماشینی که باتری آن مشکل دارد تعیین کنید.

اموزش باتری به باتری کردن

کابل قرمز و مشکی برای باتری به باتری کردن ماشین

قسمتی از کابل را که باید قرمز رنگ باشد به قطب مثبت باتری دشارژشده وصل کنید. قسمت دیگر را به قطب مثبت باتری شارژدار متصل نمایید. کابلی را که به رنگ آبی یا مشکی است باید به قطب منفی باتری بی­عیب وصل کرد. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید کابل­ها را جابه­جا وصل کنید؛ زیرا ممکن است با خرابی ECU مواجه شوید یا اینکه باتری­ها را منفجر کنید. محلی که باید بخش دیگر کابل منفی را به آن متصل نمایید بخشی از بدنه فلزی خودروی شماست. همچنین می­توانید آن را به خودروی موتور نیز اتصال دهید.

پس از انجام همه این موارد، ماشین با باتری سالم را استارت بزنید. پس از چند دقیقه­، همانطور که کابل­ها متصل هستند ماشین بدون شارژ را استارت بزنید. اگر ماشین شما روشن شد، کابلی را که به بدنه ماشین دشارژشده متصل است، بیرون بکشید. پس از آن به ترتیب کابل مشکی وصل­شده به ماشین سالم، کابل قرمز متصل به ماشین سالم و در آخر کابل قرمز وصل­شده به ماشین ناسالم را خارج کنید.

در صورتی که ماشین شما پس از طی کردن همه این مراحل باز هم روشن نشود، ابتدا کمی زمان بدهید و دوباره با ماشین سالم استارت بزنید. بعد از گذشت دو دقیقه دیگر ماشین ناسالم را استارت بزنید و اگر این کار نیز کمکی نکرد، بدانید که مشکل از آلترناتور یا سیم­کشی ماشین شماست. آموزش و نحوه صحیح باتری به باتری کردن خودرو تقریبا در همه ماشین­های سبک و سواری، از بنز و لکسوس گرفته تا سمند و پراید شبیه به هم است.

همچنین ببینید: جدول مقایسه پژو پارس و سمند

باتری به باتری با سیم معمولی

معمولا شارژ و روشن کردن ماشین با سیم­های معمولی و نمره­پایین توصیه نمی­شود. علت این امر، آن است که سیم معمولی آمپر بسیار زیادی را در انجام این کار عبور می­دهد. سیم­های معمولی باتوجه به این نکته که احتمال دارد به چند دفعه استارت زدن نیاز باشد، قابلیت مناسبی برای شارژ کردن ماشین ندارند.

خطرات باتری به باتری

هدف از جایگذاری و استفاده از باتری در ماشین، فراهم آوردن برق مورد نیاز جهت استارت زدن و روشن نگه داشتن بعضی از قطعات در زمان خاموش بودن ماشین شماست. هنگامی که ماشین شروع به کار کند، سیستم شارژ ماشین، یعنی آلترناتور و تنظیم­کننده ولتاژ، شروع به شارژ مورد نیاز باتری می­کند. همچنین این امر، انرژی لازم را برای خودروی شما نیز تامین می­کند.

باتری به باتری کردن خودرو

نحوه صحیح باتری به باتری کردن

در صورتی که این انرژی فراهم نشود، باتری شما شارژ خالی خواهد کرد و در این شرایط باتری به باتری کردن تنها بر این مشکل می­افزاید. در مجموع، می­توان گفت که باتری به باتری کردن ماشین تنها در شرایطی ضرر دارد که به نحوه درستی صورت نگیرد.

آموزش باتری به باتری ماشین سنگین

در وهله اول از ابزار تست باتری استفاده کنید تا میزان شارژ ماشین سنگین مشخص شود. تمام کابل­های مثبت و منفی را جدا سازید. با آچار، کابل هر باتری را از سوکت دربیاورید. سپس کابل مثبت را روی قطب مثبت قرار دهید تا بتوانید تستر بار را به یک باتری متصل کنید. برای ماشین سنگین، شما به آموزش و نحوه باتری به باتری کردن خودرو تا حدودی متفاوت­تر نیاز دارید.

کابل منفی باید به قطب منفی وصل شود. با مشاهده فشار­سنج میزان شارژ باتری مشخص می­شود. رنگ سبز، شارژ مناسب را نشان می­دهد. رنگ قرمز نشان­دهنده باتری ضعیف است. پس از این، دوباره با فشار دادن سوئیچ ضامن به عقربه فشارسنج دقت کنید. اگر باتری خراب باشد، عقربه رنگ قرمز را نشان می­دهد.

جمع­ بندی

امروزه، آموزش و نحوه صحیح باتری به باتری کردن خودرو برای هر راننده­ای ضروری است. قطعا نکات ذکر­شده در این مقاله شما را در رسیدن به این هدف یاری می­کند. با یادگیری کامل فرآیند باتری به باتری کردن خودرو و به‌کارگیری دقت و خلاقیت لازم به‌راحتی می­توانید مشکلات خودروی خود را حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یازده =